February 1 Prep Basketball Scores - News, Weather and Sports for Lincoln, NE; KLKNTV.com

February 1 Prep Basketball Scores

Posted:

Posted By: Sports

sports@klkntv.com

^BOYS BASKETBALL=

Archbishop Bergan 56, Omaha Christian Academy 29

Aurora 50, Waverly 44

Banner County 50, South Platte 35

Bellevue West 58, Omaha Burke 48

Bennington 43, Plattsmouth 42

Bertrand 64, Medicine Valley 59

Brady 57, Hyannis 35

Bruning-Davenport/Shickley 63, Shelby/Rising City 39

Columbus 63, Grand Island 57

Crawford 43, Cody-Kilgore 35

Dundy County-Stratton 66, Southwest 27

Exeter/Milligan 63, Hampton 24

Falls City 64, Auburn 42

Grand Island Central Catholic 53, Lexington 42

Gretna 53, Elkhorn 43

High Plains Community 82, Lindsay Holy Family 70

Holdrege 40, Grand Island Northwest 37

Humphrey St. Francis 65, Elba/North Loup-Scotia 37

Leyton 62, Creek Valley 37

Lincoln Christian 53, Omaha Concordia 51

Lincoln East 67, Council Bluffs, Abraham Lincoln, Iowa 46

Lincoln Pius X 61, Omaha Gross Catholic 60

Lincoln Southwest 61, Lincoln Northeast 47

McCool Junction 58, Nebraska Lutheran 38

Millard North 61, Papillion-LaVista 57

Norfolk 55, Fremont 46

Norris 86, Nebraska City 58

North Platte 52, Lincoln North Star 45

Omaha Bryan 59, Omaha Northwest 49

Omaha South 65, Omaha Central 59

Omaha Westside 61, Omaha North 58

Osceola 59, Meridian 30

Papillion-LaVista South 54, Bellevue East 53

Perkins County 45, Cambridge 34

Platteview 56, Syracuse 42

Raymond Central 73, Central City 43

Spalding/Spalding Academy 61, Burwell 53

Valentine 58, Gothenburg 35

Wahoo 63, Arlington 42

Wauneta-Palisade 63, Sutherland 47

^East Central Nebraska Conference Tournament=

^Consolation=

Weeping Water 67, Mead 49

^Semifinal=

Freeman 41, Malcolm 35

Johnson County Central 55, Yutan 35

^East Husker Conference Tournament=

^Consolation=

Oakland-Craig 60, Logan View 41

Wisner-Pilger 59, Lyons-Decatur Northeast 46

^Fort Kearny Conference Tournament=

^Semifinal=

Overton 76, Wilcox-Hildreth 42

^Loup Valley Conference Tournament=

^Third Place=

South Loup 59, Anselmo-Merna 57

^Mid-State Conference Tournament=

^Consolation=

Battle Creek 56, Madison 53

^Consolation Semifinal=

Guardian Angels 49, Pierce 47

Norfolk Catholic 41, Crofton 38

^Semifinal=

Boone Central/Newman Grove 44, O'Neill 34

Hartington Cedar Catholic 64, Wayne 53

^NENAC Tournament=

^Fifth Place=

West Holt 40, Elkhorn Valley 39

^Third Place=

Creighton 61, Plainview 51

^Western Trails Conference Tournament=

^Semifinal=

Kimball 66, Bayard 41

^GIRLS BASKETBALL=

Archbishop Bergan 43, Omaha Christian Academy 27

Bellevue East 56, Papillion-LaVista South 27

Bellevue West 70, Omaha Burke 40

Bennington 61, Plattsmouth 42

Bertrand 48, Medicine Valley 34

Cedar Valley 64, Nebraska Christian 30

Central City 45, Raymond Central 42

Crawford 57, Cody-Kilgore 27

Creek Valley 52, Leyton 49

Crete 59, Schuyler 38

Dundy County-Stratton 42, Southwest 37

Elkhorn 49, Gretna 46

Elkhorn South 54, Blair 26

Exeter/Milligan 70, Hampton 39

Fremont 45, Norfolk 43

Garden County 60, Potter-Dix 42

Giltner 67, Dorchester 23

Gothenburg 49, Valentine 26

Grand Island 43, Columbus 38

Grand Island Northwest 53, Holdrege 44

Hershey 85, Maxwell 23

Humphrey St. Francis 31, Elba/North Loup-Scotia 26

Lexington 40, Grand Island Central Catholic 32

Lincoln Southwest 44, Lincoln Northeast 37

Lindsay Holy Family 71, High Plains Community 20

Lutheran High Northeast 59, Omaha Nation 34

McCook 60, Ogallala 46

Millard North 44, Papillion-LaVista 29

Minden 56, Cozad 37

Nebraska Lutheran 47, McCool Junction 31

North Platte 47, Lincoln North Star 37

North Platte St. Patrick's 61, Chase County 19

Omaha Central 49, Omaha South 24

Omaha Concordia 35, Lincoln Christian 28

Omaha Westside 43, Omaha North 38

Osceola 47, Meridian 38

Paxton 34, SMC 22

Perkins County 52, Cambridge 38

Platteview 52, Syracuse 37

Shelby/Rising City 45, Bruning-Davenport/Shickley 35

South Platte 47, Banner County 19

Southern Valley 71, Alma 56

St. Edward 33, Cedar Bluffs 21

St. Thomas More, S.D. 59, Chadron 43

Wahoo 66, Arlington 32

Wallace 65, Hayes Center 53

Wauneta-Palisade 54, Sutherland 46

Waverly 50, Aurora 27

^Lewis & Clark Conference Tournament=

^Semifinal=

Homer 62, Ponca 53

Wynot 61, Emerson-Hubbard 50

^Lou Platte Conference Tournament=

^Semifinal=

Kearney Catholic 73, Wood River 32

^Pioneer Conference Tournament=

^Third Place=

Friend 36, Sterling 33, OT

^Championship=

Falls City Sacred Heart 36, Diller-Odell 25

^Twin Valley Conference Tournament=

^Semifinal=

Blue Hill 47, Silver Lake 26

Deshler 47, Kenesaw 38

^Western Trails Conference Tournament=

^Semifinal=

Kimball 54, Gordon/Rushville 43

Mitchell 60, Bridgeport 41

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KLKN. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.