Prep Basketball Scores Dec. 9

sports rotator basketball gen

Posted By: Sports

sports@klkntv.com

Courtesy: Associated Press

^BOYS BASKETBALL=

Adams Central 68, Centura 43

Allen 38, Homer 29

Alliance 50, Gering 36

Alma 62, Wilcox-Hildreth 45

Amherst 65, Loomis 32

Arcadia-Loup City 68, Gibbon 42

Auburn 65, Falls City 55

Aurora 59, Columbus Lakeview 33

Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 74, Clarkson/Leigh 33

Battle Creek 46, Madison 32

Boone Central/Newman Grove 52, Pierce 45

Bridgeport 70, Bayard 36

Bruning-Davenport/Shickley 69, Dorchester 25

Burwell 74, Ravenna 49

Columbus Scotus 55, Grand Island Central Catholic 48, OT

Creek Valley 57, Potter-Dix 16

Cross County 62, Meridian 21

Diller-Odell 48, Sterling 35

Douglas County West 70, Fort Calhoun 51

Elkhorn South 51, Omaha Skutt Catholic 46

Elkhorn Valley 69, Santee 63

Falls City Sacred Heart 45, Friend 34

Fillmore Central 58, St. Paul 41

Fremont 68, Lincoln North Star 47

Fullerton 64, Silver Lake 42

Giltner 83, Shelby/Rising City 73

Gretna 47, Bennington 31

Hastings 59, Holdrege 53

Hastings St. Cecilia 76, Doniphan-Trumbull 51

Heartland 65, Exeter/Milligan 36

Hershey 65, Cozad 53

Humphrey St. Francis 66, Heartland Lutheran 26

Kenesaw 61, Shelton 40

Kimball 59, Perkins County 54

Laurel-Concord/Coleridge 88, Emerson-Hubbard 33

Lawrence-Nelson 56, Franklin 7

Leyton 56, South Platte 37

Lincoln Christian 58, Lincoln Lutheran 51

Lincoln East 73, North Platte 39

Lincoln Northeast 58, Columbus 49

Lincoln Southwest 75, Grand Island 71

Logan View-Scribner-Snyder 63, Malcolm 36

McCool Junction 50, High Plains Community 23

Mead 38, Palmyra 32

Millard North 67, Omaha Central 66

Mullen 66, Hyannis 7

Nebraska City 71, Plattsmouth 45

Neligh-Oakdale 65, Creighton 29

Niobrara/Verdigre 82, Clearwater/Orchard 46

Norfolk 64, Lincoln Southeast 54

Norris 60, Elkhorn 48

O’Neill 55, Hartington Cedar Catholic 40

Oakland-Craig 75, Pender 36

Omaha Christian Academy 59, Weeping Water 29

Omaha Creighton Prep 66, Papillion-LaVista South 60

Omaha North 67, Omaha Bryan 57

Omaha Northwest 65, Millard South 53

Omaha Westside 66, Lincoln High 54

Palmer 45, St. Edward 33

Papillion-LaVista 64, Omaha Burke 61

Paxton 65, Brady 30

Plainview 65, Elgin Public/Pope John 36

Pleasanton 52, Elwood 35

Sidney 60, Chase County 38

South Loup 64, Stapleton 23

Southern 41, Tri County 33

St. Mary’s 59, Spalding Academy 51

Thayer Central 53, Red Cloud 11

Todd County, S.D. 85, Valentine 34

Twin Loup 46, Stuart 41

Wahoo 49, Wayne 27

Wakefield 63, Wausa 31

West Holt 63, Ainsworth 42

Winside 49, Bloomfield 44

Wisner-Pilger 64, Tekamah-Herman 15

^Cattle Trail Tournament=

^Consolation Semifinal=

Arapahoe 63, Maywood-Hayes Center 24

Hitchcock County 40, Oberlin-Decatur, Kan. 39

^Semifinal=

Dundy County-Stratton 55, Medicine Valley 43

Wauneta-Palisade 57, Southwest 54

^Gillette Invitational=

Scottsbluff 71, Rapid City Central, S.D. 59

^GIRLS BASKETBALL=

Adams Central 42, Centura 35

Alma 50, Wilcox-Hildreth 31

Amherst 50, Loomis 35

Arcadia-Loup City 62, Gibbon 42

Auburn 53, Falls City 23

Aurora 40, Columbus Lakeview 27

Axtell 48, Overton 42

Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 52, Clarkson/Leigh 37

Battle Creek 62, Madison 18

Bishop Neumann 65, Norfolk Catholic 36

Bloomfield 67, Winside 38

Brady 48, Paxton 21

Bridgeport 48, Bayard 28

Bruning-Davenport/Shickley 60, Dorchester 18

Clearwater/Orchard 50, Niobrara/Verdigre 36

Columbus Scotus 38, Grand Island Central Catholic 37

Cozad 44, Hershey 28

Creighton 46, Neligh-Oakdale 26

Elgin Public/Pope John 62, Plainview 22

Elkhorn 48, Norris 37

Elkhorn South 40, Omaha Skutt Catholic 37

Elkhorn Valley 80, Santee 44

Elm Creek 52, Sumner-Eddyville-Miller 35

Emerson-Hubbard 42, Laurel-Concord/Coleridge 35

Exeter/Milligan 55, Heartland 52

Falls City Sacred Heart 44, Friend 30

Fort Calhoun 68, Douglas County West 37

Franklin 36, Lawrence-Nelson 31

Fremont 44, Lincoln North Star 30

Fullerton 48, Silver Lake 18

Gering 42, Alliance 40

Gretna 57, Bennington 21

Hastings St. Cecilia 51, Doniphan-Trumbull 31

Holdrege 38, Hastings 34

Homer 78, Allen 36

Humphrey St. Francis 45, Heartland Lutheran 28

Hyannis 54, Mullen 52, OT

Johnson-Brock 56, Parkview Christian 7

Kenesaw 55, Shelton 26

Lincoln Christian 71, Lincoln Lutheran 60

Lincoln East 73, North Platte 25

Lincoln Southeast 32, Norfolk 24

Lincoln Southwest 52, Grand Island 39

Malcolm 65, Logan View-Scribner-Snyder 12

Mead 31, Palmyra 25

Meridian 46, Cross County 23

Milford 51, Fairbury 35

Millard North 68, Omaha Central 29

Millard South 59, Omaha Northwest 40

Morrill 54, Garden County 5

Nebraska City Lourdes 50, Humboldt/Table Rock-Steinauer 23

O’Neill 50, Hartington Cedar Catholic 44

Ogallala 52, Sutherland 36

Omaha Marian 48, Papillion-LaVista South 46

Omaha Nation 55, Omaha Bryan 30

Omaha North 57, Omaha Bryan 38

Palmer 44, St. Edward 26

Papillion-LaVista 57, Omaha Burke 38

Pender 49, Oakland-Craig 41

Pierce 52, Boone Central/Newman Grove 41

Platteview 60, Arlington 34

Plattsmouth 51, Nebraska City 39

Pleasanton 57, Elwood 17

Potter-Dix 36, Creek Valley 31

Red Cloud 38, Thayer Central 26

Seward 39, Lincoln Pius X 36

Shelby/Rising City 38, Giltner 34

Sidney 52, Chase County 29

Sioux County 57, Minatare 31

South Platte 37, Leyton 26

St. Mary’s 67, Spalding Academy 54

St. Paul 50, Fillmore Central 40

Stuart 39, Twin Loup 35

Todd County, S.D. 76, Valentine 41

Tri County 31, Southern 28

Wahoo 55, Wayne 52

Wausa 58, Wakefield 34

Waverly 44, Blair 35

West Holt 49, Ainsworth 12

Wisner-Pilger 45, Tekamah-Herman 40

Yutan 41, Freeman 28

^Cattle Trail Tournament=

^Consolation Semifinal=

Arapahoe 51, Southwest 45

Maywood-Hayes Center 39, Medicine Valley 25

^Semifinal=

Dundy County-Stratton 63, Oberlin-Decatur, Kan. 20

Hitchcock County 48, Wauneta-Palisade 47