Prep Basketball Scores: Saturday, Jan. 16

Posted By: Sports

sports@klkntv.com

Scores Courtesy: Associated Press

Below is a collection of high school basketball scores from Saturday, Jan. 16.

BOYS BASKETBALL

Adams Central 67, Doniphan-Trumbull 48

Ainsworth 58, Cozad 37

Amherst 78, Anselmo-Merna 38

Ansley-Litchfield 62, Stapleton 28

Aurora 56, Columbus 50

Axtell 64, Lawrence-Nelson 57

Beatrice 56, South Sioux City 30

Bertrand 63, Overton 60

Blue Hill 73, Franklin 34

Boys Town 62, Wayne 49

Bridgeport 57, Mitchell 34

Broken Bow 49, Hershey 47, OT

Cambridge 80, Maxwell 60

Casper Kelly Walsh, Wyo. 74, Gering 50

Centennial 54, Central City 47

Columbus Lakeview 51, Fairbury 36

Conestoga 69, Auburn 59

Crazy Horse, S.D. 58, Santee 54

Crete 43, Norris 22

CWC 53, St. Mary’s 22

Dundy County-Stratton 77, Arapahoe 49

Elkhorn 78, Omaha Gross Catholic 49

Elkhorn South 73, Millard South 63

Elm Creek 48, Kenesaw 44

Elmwood-Murdock 60, Falls City 56

Fillmore Central 70, Heartland 41

Fort Calhoun 66, Yutan 55

Fremont 73, Omaha Northwest 48

Gordon/Rushville 56, Kimball 44

Guardian Angels 52, Boone Central/Newman Grove 50

Hastings St. Cecilia 71, Kearney Catholic 39

Humphrey St. Francis 60, Howells/Dodge 37

Lincoln Northeast 92, Omaha Central 82

Lincoln Pius X 58, Ralston 45

Logan View-Scribner-Snyder 41, Wisner-Pilger 25

Loomis 73, Elwood 44

Louisville 69, Omaha Brownell-Talbot 45

Malcolm 60, David City 43

McCook 38, Minden 27

Mead 57, Bancroft-Rosalie 39

Milford 71, Thayer Central 45

Millard North 77, Kearney 67

Millard West 51, Bellevue West 42

Minatare 50, Banner County 18

Mullen 56, Arthur County 28

Neligh-Oakdale 58, Madison 47

Norfolk Catholic 53, Crofton 34

North Bend Central 51, Archbishop Bergan 35

North Platte St. Patrick’s 55, Southwest 54

O’Neill 65, Creighton 54

Ogallala 65, Valentine 36

Omaha Bryan 61, Lincoln High 44

Omaha Burke 75, Lincoln East 64

Omaha Creighton Prep 78, North Platte 29

Omaha North 73, Grand Island 54

Omaha South 77, Lincoln Southwest 36

Omaha Westside 71, Norfolk 56

Papillion-LaVista 56, Lincoln Southeast 38

Papillion-LaVista South 53, Omaha Benson 44

Ponca 50, Westwood, Sloan, Iowa 28

Potter-Dix 47, Hay Springs 41

Sandhills/Thedford 62, McPherson County 25

Scottsbluff 59, Cheyenne Central, Wyo. 47

Shelby/Rising City 67, Clarkson/Leigh 48

Sidney 58, Lexington 56

South Loup 54, Brady 40

Sumner-Eddyville-Miller 73, Pleasanton 40

Superior 58, Sandy Creek 52

Sutton 31, Tri County 25

Syracuse 70, Arlington 48

Wahoo 72, Douglas County West 61, OT

Wauneta-Palisade 56, Garden County 54

Waverly 53, Seward 41

West Point-Beemer 48, Tekamah-Herman 36

Wilcox-Hildreth 59, Eustis-Farnam 45

Wynot 65, Emerson-Hubbard 39

Goldenrod Conference Tournament

First Round

Central Valley 38, Spalding Academy 35

Palmer def. Elba, forfeit

MUDECAS Tournament=

Consolation

Johnson County Central 63, Humboldt/Table Rock-Steinauer 45

Parkview Christian 59, Johnson-Brock 37

Third Place

Nebraska City Lourdes 55, Falls City Sacred Heart 39

Championship

Bruning-Davenport/Shickley 53, Freeman 36

MUDECAS Class B Tournament

Consolation

Diller-Odell 48, Meridian 33

Exeter/Milligan 43, Southern 39

Third Place

Lewiston 55, Palmyra 45

Championship

Sterling 49, Pawnee City 47, 4OT

GIRLS BASKETBALL

Adams Central 51, Doniphan-Trumbull 41

Anselmo-Merna 42, Amherst 39

Ansley-Litchfield 49, Stapleton 36

Auburn 44, Conestoga 15

Aurora 40, Columbus 38

Bancroft-Rosalie 52, Mead 32

Banner County 26, Minatare 23

Bellevue West 58, Millard West 54

Bertrand 74, Overton 43

Blue Hill 61, Franklin 13

Brady 56, South Loup 39

Cambridge 64, Maxwell 21

Central City 55, Centennial 13

Cheyenne Central, Wyo. 48, Scottsbluff 43

Columbus Lakeview 36, Fairbury 15

Cozad 55, Ainsworth 32

Dundy County-Stratton 84, Arapahoe 42

Elm Creek 57, Kenesaw 31

Elmwood-Murdock 55, Falls City 37

Eustis-Farnam 32, Wilcox-Hildreth 22

Fillmore Central 50, Heartland 46

Fort Calhoun 52, Yutan 47

Fremont 52, Omaha Northwest 37

Gering 54, Casper Kelly Walsh, Wyo. 49

Guardian Angels 59, Boone Central/Newman Grove 33

Hartington Cedar Catholic 60, Lutheran High Northeast 37

Hastings 38, Lincoln Pius X 36

Hastings St. Cecilia 42, Kearney Catholic 41

Hemingford 69, Sioux County 29

Hershey 32, Broken Bow 31

Howells/Dodge 40, Humphrey St. Francis 26

Kimball 72, Gordon/Rushville 57

Lawrence-Nelson 51, Axtell 39

Lincoln East 65, Omaha Burke 34

Lincoln High 64, Omaha Bryan 19

Lincoln Northeast 72, Omaha Central 56

Lincoln Southeast 44, Papillion-LaVista 27

Lincoln Southwest 57, Omaha South 41

Loomis 67, Elwood 33

Louisville 64, Omaha Brownell-Talbot 5

Madison 45, Neligh-Oakdale 43

Malcolm 59, David City 20

Milford 54, Thayer Central 42

Millard North 48, Kearney 42

Millard South 69, Elkhorn South 40

Minden 86, McCook 20

Mitchell 67, Bridgeport 28

Mullen 49, Arthur County 32

Norris 63, Crete 31

North Bend Central 46, Archbishop Bergan 27

North Platte St. Patrick’s 50, Southwest 20

O’Neill 61, Creighton 23

Ogallala 53, Valentine 39

Omaha Benson 43, Papillion-LaVista South 40, OT

Omaha Duchesne Academy 38, Omaha Concordia 32

Omaha Marian 60, North Platte 38

Omaha North 57, Grand Island 52

Omaha Westside 43, Norfolk 28

Platteview 64, Ashland-Greenwood 32

Pleasanton 41, Sumner-Eddyville-Miller 19

Potter-Dix 62, Hay Springs 30

Sandhills/Thedford 59, McPherson County 4

Santee 53, Crazy Horse, S.D. 28

Shelby/Rising City 47, Clarkson/Leigh 36

Sidney 56, Lexington 50

South Sioux City 57, Beatrice 48

St. Mary’s 69, CWC 42

Superior 33, Sandy Creek 27

Sutton 45, Tri County 11

Syracuse 53, Arlington 49

Wahoo 64, Douglas County West 13

Wauneta-Palisade 52, Garden County 39

Waverly 39, Seward 26

West Point-Beemer 57, Tekamah-Herman 38

Westwood, Sloan, Iowa 60, Ponca 47

Wisner-Pilger 61, Logan View-Scribner-Snyder 9

Goldenrod Conference Tournament

First Round

Burwell 43, Elba 23

Central Valley 36, Palmer 34, OT

Heartland Lutheran 53, St. Edward 27

Hanson Corn Palace Classic

Crofton 46, St. Thomas More, S.D. 43