Gov. Pete Ricketts announces appointments to Nebraska boards and commissions

Capitol
Credit: Tony Webster / CC BY 2.0

LINCOLN, Neb. (KLKN) – Gov. Pete Ricketts announced an extensive list of appointments on Tuesday that he made to fill Nebraska’s boards and commissions.

The following appointees are unpaid and subject to legislative confirmation:

Crime Victim’s Reparations Committee

David Nelson, Gretna

Lou Leone, Nebraska City

Weysan Dun, Omaha

Board of Educational Lands and Funds

Jerald Meyer, Lincoln

Nebraska Educational Telecommunications Commission

Dan O’Neill, North Platte

Courtney C. Wittstruck, Lincoln

State Board of Health

Heather Cramer, RN, Omaha

Jaime Kent Dodge, M.D., FAAFP, Lincoln

Health Information Technology Board

Douglass Haas, DNP, APRN-NP, FNP-BC, AGACNP-BC, Kearney

Phillip James Vuchetich, PHARMD, MS, MBA, CPHIMS, Norfolk

Nebraska Information Technology Commission

Leah Barrett, Norfolk

Bret R. Blackman, Omaha

James Ediger, Aurora

Kirk Langer, Lincoln

Zachary J. Mellender, Omaha

Nebraska Natural Resources Commission

Donald P. Batie, Lexington

Devin M. Brundage, Gothenburg

Mark Czaplewski, Grand Island

Timothy E. Krause, Mason City

Dennis Strauch, Mitchell

Coordinating Commission for Postsecondary Education

Gwenniviere Aspen, Omaha

Molly H. O’Holleran, North Platte

Nebraska Power Review Board

Kristen L. Gottschalk, Colon

 

The following appointees are unpaid and are not subject to legislative confirmation:

Nebraska Aeronautics Commission

Michael J. Cook, Bellevue

Board of Appraisers for Educational Lands and Funds

James T. Widdifield, Minden

Nebraska Capitol Commission

Thomas F. Sanderson, Omaha

Nebraska Capitol Environs Commission

Heidi Cuca, Lincoln

Nebraska Children’s Commission

Richard E. Hasty, Ph.D., Plattsmouth

Felicia Nelsen, Lincoln

LaShawn Young, Omaha

State Comprehensive Capital Facilities Planning Committee

David Cary, Lincoln

David K. Fanslau, Papillion

Barbara J. Gay, Columbus

Douglas K. Hanson, Hickman

Corn Development, Utilization and Marketing Board

Deborah J. Borg, Allen

Dan Nerud, Dorchester

County Attorney Standards Advisory Council

Mary Ann Borgeson, Omaha

Nebraska Council on Developmental Disabilities

Shaistha Kiran Karipi, Omaha

Dry Bean Commission

Courtney M. Schuler, Morrill

Dry Pea and Lentil Commission

Ben T. Goding, Sidney

Board of Engineers and Architects

Alan D. Wedige, Kearney

Governor’s Council to Keep Nebraska Beautiful

Angela M. Ullman, Omaha

Michael J. Linder, Omaha

David K. Miller, Papillion

Grain Sorghum Development, Utilization and Marketing Board

Dennis D. Fitzke, Edgar

Stuart D. Hoff, Lincoln

David A. Junker, McCook

Scott D. Nelson, Axtell

Nebraska Grape and Winery Board

Connie Brittan, North Platte

Nebraska Commission on Housing and Homelessness

Jeff M. Chambers, Adams

Ryan M. Durant, Elkhorn

Paul C. Hamelink, Hastings

Tera L. Kucera, Bennington

Judy L.  Pederson, North Platte

Nebraska Hydrogen Hub Industry Work Group

Chad R. Dittberner, Omaha

Blake Ryan Hotzel, Leawood, KS

Thomas J. Kent, Davey

Mark McHargue, Marquette

Scott D. Moore, Lincoln

Amy Ostermeyer, Lincoln

Commission on Indian Affairs

Susan Elaine Baker, Lincoln

Nancy M. Kile, Crawford

Kenny W. Mallory, Winnebago

Dr. Rudi L. Mitchell, Omaha

Kameron L. Runnels, Niobrara

Kirby L. Williams, Omaha

Jail Standards Board

Brad G. Alexander, Plattsmouth

Jacci Brown, Champion

Vonnie Cotant, Gering

Keith Harvat, Omaha

Bradley L. Johnson, Martell

Sherry L. Morrow, Kearney

Connie Pfeifer, La Vista

Kevin L. Stukenholtz, Wahoo

Judicial Nominating Commission – County and District Court – Second District

Marge Buescher, South Bend

Michael D. Evans, Gretna

Jennifer A. Sommer, Plattsmouth

Margaret Stamp, Plattsmouth

Allan G. Wear, Gretna

Judicial Nominating Commission – District Court – Fourth Judicial District

John Wells, Omaha

Commission on Latino-Americans

Cristina Castro-Matukewicz, Omaha

Patricia Castro Rojas, Columbus

Nebraska Commission on Law Enforcement and Criminal Justice

Michael D. Jones, Papillion

State Advisory Committee on Mental Health Services

Trinity Fuss, Mitchell

Tracy Jordan, PharmD, Papillion

Midwestern Higher Education Commission

Heath Mello, Lincoln

Nebraska Propane Education and Research Council

Rachel Brehm, Chapman

Nebraska Commission on Public Advocacy

Douglas J. Stratton, Hadar

Thomas P. Strigenz, Papillion

Advisory Council on Public Water Supply

Douglas L. Woodbeck, Gordon

Racial Profiling Advisory Committee

Anna Colon, Omaha

Jasmine J. Conrad, Omaha

Judi gaiashkibos, Lincoln

Dwaine Walter Ladwig, Osceola

Yesenia Peck, Omaha

State Records Board

David E. Richards, Omaha

Robert M. Sullivan, Wahoo

Semiquincentennial Commission

Gwen Easter, Omaha

ServeNebraska – The Nebraska Volunteer Service Commission

Michael Stephen Anderson, Omaha

Danyta Kare Heilbrun, Scottsbluff

Marjorie M. Maas, Papillion

Elizabeth A. Paleogos, Papillion

Joseph E. Popevis, Lincoln

Nebraska State College System Board of Trustees

Sullivan E. Jones, Papillion

Women’s Health Initiative Advocacy Council

Erica Anderson, Omaha

Kathryn L Fiandt, PhD, APRN-NP, FAANP, FAAN, Omaha

Celeste Illian, MPH, Beatrice

Rachel E. Thompson, MSN, RN, CRRN, Elkhorn

Commission for the Protection of Children

Ashley D. Brown, LCSW, Omaha

Alfred E. Corey III, Grand Island

Katy A. Reichert, Mitchell

Board of Public Roads Classifications and Standards

Russell L. Kreachbaum Jr., Central City

Nebraska Commission on Problem Gambling

Susan E. Lutz, Norfolk

Matthew John Monheiser, Sidney

John Pulverenti, Omaha

Ricketts said these appointments will provide crucial insight and expertise to their respective boards, committees and commissions. 

To learn about openings and apply to serve on a board or commission, go to governor.nebraska.gov/board-comm-req.

Categories: Capitol News, Nebraska News, News